سیستم کنفرانس چیست؟ / ۴ کاربرد مهم سیستم کنفرانس

سیستم کنفرانس چیست؟ / ۴ کاربرد مهم سیستم کنفرانس

سیستم کنفرانس به‌کلیه تجهیزات موردنیاز برای برگزار جلسه‌ها و همایش‌ها با بالاترین کیفیت ممکن می‌گویند که شامل انواع تجهیزات صوتی، تصویری و … می‌شوند. شما با استفاده از این سیستم می‌توانید تجربه ‌داشتن یک کنفرانس با کیفیت بالا و بیشترین میزان بازدهی را داشته باشید.

سیستم‌های کنفرانس انواع مختلفی دارند و با استفاده از تجهیزاتی مخصوص در اتاق‌های مخصوص برگزاری جلسه‌ها پیاده‌سازی می‌شوند. شما باید بر اساس نیاز‌های سازمانتان این سیستم‌ها را تهیه کرده و در محل موردنظر تعبیه کنید تا از آن به بعد جلسه‌های حرفه‌ای و مناسبی داشته باشید.

سیستم‌های کنفرانس ویژگی‌ها و مزیت‌های مثبت زیادی دارند، به‌همین‌دلیل بسیاری از مدیران کسب‌و‌کار‌ها و مجموعه‌های حرفه‌ای ترجیح می‌دهند برای برگزاری جلسه‌های کاری، معرفی محصول، همکاری مشترک و … از این دستگاه‌ها و تجهیزات استفاده کنند؛ همچنین شما عزیزان می‌تواند از سایت نوین رنتر با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت اقدام به اجاره سیستم کنفرانس  کنید.

سیستم کنفرانس چیست؟

در گذشته به ‌دلایل بسیاری مثل عوامل حواس‌پرتی مختلف، نرسیدن مناسب صدای سخنران به حضار، عدم ضبط مناسب جلسه‌ها و … میزان بازدهی آنها پایین می‌آمد، اما خوشبختانه اکنون به‌لطف این سیستم‌های کنفرانس به‌راحتی می‌توانید همایش‌های باکیفیت برگزار کنید.

این سیستم‌ها معمولاً برای اتاق‌ها و محیط‌هایی پیشنهاد می‌شود که تعداد حضار آنها بالای 10 نفر است و در هر جلسه به‌دلیل ازدحام جمعیت مشکلات بسیاری مثل بی‌نظمی و … به‌وجود می‌آید. این تجهیزات حتی برای سالن‌های چندصدنفری نیز قابل‌اجرا هستند و کیفیت برگزاری جلسه‌ها را تا میزان قابل‌توجه‌ای بالا می‌برند.

سیستم کنفرانس چیست؟

تجهیزات کنفرانس توسط مجموعه‌های معتبری پیاده‌سازی می‌شوند. این مجموعه‌ها معمولاً تمام خدمات مربوط به تعمیرات و رفع نقص‌ها را برعهده می‌گیرند و با ارائه گارانتی مناسب خیال مدیران کسب‌و‌کار‌ها را راحت می‌کنند؛ بنابراین نیاز به ‌داشتن دانش و اطلاعات فنی برای نصب آنها در محیط کارتان نیست و کافیست نصب را بر عهده مجموعه‌های حرفه‌ای بسپارید.

انواع سیستم کنفرانس

انواع این سیستم‌ها را می‌توان در 2 دسته آنالوگ و دیجیتال تقسیم کرد. مدل‌های آنالوگ در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفتند و مشکلات زیادی مثل نویز اضافه، به‌وجود آوردن برخی بی‌نظمی‌ها و … داشتند. اما خوشبختانه با روی‌کارآمدن مدل‌های دیجیتالی، اکنون کمتر کسی ترجیح می‌دهد که از تجهیزات آنالوگ استفاده کنید. سیستم‌های دیجیتالی تمام نقص‌های تجهیزات آنالوگ را از بین برده‌اند و با کیفیت بالاتر و قابلیت‌های بیشتر به کمک مدیران و برگزارکننده‌های کنفرانس‌ها آماده‌اند.

بررسی 4 کاربرد سیستم کنفرانس

4 کاربرد مهم انواع سیستم کنفرانس موجب می‌شود تا بسیاری از مدیران کسب‌و‌کار‌ها برای نصب و پیاده‌سازی آنها در اتاق جلساتشان اقدام کنند.

 1. نظم بخشیدن به جلسات

نرسیدن صدا به تمامی حضار، سروصدا‌های مختلف، راه‌اندازی زمانبر تجهیزات مبتدی مثل میکروفون‌های معمولی و … به‌قدری در از بین ‌بردن نظم جلسات تأثیر دارند که بسیاری از مدیران به‌فکر پیاده‌سازی سیستم‌های حرفه‌ای می‌افتند. با استفاده از این سیستم‌ها سخنران‌ها به‌خوبی می‌توانند جلسه‌ها را کنترل کنند و با جلوگیری از تداخل سخنان نفرات، ایجاد ترتیب صف برای متقاضیان و … کیفیت همایش را بالاتر ببرند.

 1. مستندسازی جلسات

با استفاده از تجهیزات حرفه‌ای مربوط به تصویربرداری، ضبط صوت، نورپردازی و … جلسه‌ها با بالاترین کیفیت ممکن مستندسازی می‌شوند؛ از‌این‌رو می‌توانید بار‌ها از مطالب کنفرانس استفاده کنید و حتی آنها را در اختیار مشتری‌ها، شرکای کاری یا افراد دیگر قرار دهید.

بسیاری از برگزارکنندگان همایش‌های vip با استفاده از این سیستم‌ها فقط یک‌بار همایشی خاص را برگزار می‌کنند، سپس با عرضه فایل‌های صوتی و تصویری به دیگران نیازشان به برگزاری مجدد همایش‌ها از بین می‌برند.

 1. رای گیری

جمع‌کردن رأی افراد به‌شیوه‌های سنتی به ‌قدری مشکل و سخت بود که بسیاری عطایش را به لقایش می‌بخشیدند یا رای‌گیری را به زمان دیگری موکول می‌کردند. اما با سیستم‌های حرفه‌ای شما می‌توانید در مدت زمان کوتاهی آرای تمام حضار را جمع کنید و متوجه نظر آنها در مورد یک موضوع خاص شوید.

 1. ترجمه همزمان

بسیاری از شرکت‌کنندگان حاضر در جلسات شاید به‌زبان سخنران مسلط نباشند؛ در این زمان با استفاده از تکنولوژی‌های مدرن و بروز آنها می‌توانند از قابلیت ترجمه همزمان بهره‌مند شوند و بخش زیادی از صحبت‌های سخنران را درک کنند. با این سیستم هر فردی با هر زبانی می‌تواند در جلسه‌ها شرکت و مطالب بیان‌شده را درک کند.

اجزای تشکیل‌دهنده سیستم کنفرانس

در این سیستم‌ها از تجهیزات مختلفی استفاده می‌شود که برای مدرن‌سازی اتاق جلساتتان باید حتماً با آنها آشنا شوید.

اجزای تشکیل‌دهنده سیستم کنفرانس

 • کنسول کنفرانس ریاست جلسه: این کنسول امکان مدیریت جلسه را برای مدیران فراهم می‌سازند و از جمله قابلیت‌های آن می‌توان به غیرفعال‌کردن کنسول‌های شرکت‌کننده‌ها، سخنرانی، اجازه صحبت‌کردن به شرکت‌کننده‌ها و … اشاره کرد.
 • تغذیه با سیستم کنترل مرکزی: هسته اصلی مرکزی تمامی اتاق‌های جلسه‌ها در واقع تغذیه مرکزی است که تمامی میکروفون‌ها به آن متصل می‌شوند. مدیران به‌خوبی می‌توانند با این استفاده از تغذیه میکروفون‌ها را کنترل کرده و صدای آنها را به تجهیزات صوتی دیگر سالن انتقال دهند.
 • میکروفون شرکتکننده: کنسول‌ها یا میکروفون‌های مخصوص شرکت‌کننده‌ها بر اساس تعداد حضار در جلسه استفاده می‌شوند و میزان کنترل آنها برروی اجزای دیگر بسیار اندک است.
 • کابلهای ارتباطی: کانال‌های ارتباطی کنسول‌ها را به تغذیه مرکزی نصب می‌کنند و از جنس کابل CAT5E با کانکتور RJ45 هستند.

نکته های مهم برای خرید سیستم کنفرانس حرفه‌ای

توجه به‌ برخی نکته‌ها موجب خرید سیستمی حرفه‌ای و مناسب می‌شود. بسیاری از مشتری‌ها با توجه به همین نکته‌ها می‌توانند جلوی بروز بسیاری از مشکلات در آینده را بگیرند.

 • صحت عملکرد کنسول: کنسول‌ها باید قابلیت برداشت صدا به‌ صورت مناسب و با بالاترین کیفیت را داشته باشند؛ بنابراین به عملکرد آنها در حین خرید توجه ویژه‌ای داشته باشید.
 • ضد نویز: هر چند در مدل‌های آنالوگ قدیمی به ‌واسطه وجود امواج الکترومغناطیس روی صوت نویز‌هایی به‌وجود می‌آمد، اما در مدل‌های دیجیتال این مشکل رفع‌ شده است. اما شما باید حتماً مطمئن شوید که تجهیزات صوتی هیچ‌گونه نویز اضافه‌ای ندارند.
 • فیدبک: در تجهیزات مدرن از مدار‌های فیدبک‌گیر پیشرفته استفاده می‌شود که روی کیفیت عملکرد بلندگو‌های سالن تأثیر می‌گذارد.
 • امکانات میکروفون: میکروفون هرچه قابلیت‌های بیشتری داشته باشد، کارآمدتر است. از جمله قابلیت‌های میکروفون می‌توان به ترجمه همزمان، بی‌سیم یا باسیم‌بودن، مدیریت نرم‌افزاری، تغییر حجم صدا و … اشاره کرد.
 • کیفیت ساخت: شاید روزانه نیاز به برگزاری جلسه‌های مختلفی در اتاق داشته باشید، بنابراین باید حتماً تجهیزات از کیفیت بالایی برخوردار باشند و تا مدت‌ها دچار آسیب و خرابی نشوند.
 • شکل ظاهری: مدل‌های مختلفی از میکروفون‌ها مثل گرد ن‌غازی، بدون گردن‌ غازی، توکار و … در کنار مدل‌های مختلفی از تجهیزات دیگر وجود دارد که حتماً باید آنها را متناسب با معماری سالن خریداری کنید تا باعث ایجاد جلوه‌ای زیبا و جذابیت بصری خوبی در محیط شوند.

سیستم کنفرانس، تجهیزاتی کاربردی و حرفه ای برای برگزاری همایش ها

انواع سیستم کنفرانس به‌دلیل ویژگی‌ها و مزیت‌های فوق‌العاده‌ای که در حین برگزاری جلسات دارند، در بسیاری از سالن‌های همایش حرفه‌ای برگزار می‌شوند. اگر خود دارای سالن همایش هستید، حتماً این ویژگی‌ها را در محیط پیاده‌سازی کنید. برای اجاره سالن به‌منظور برگزاری همایش نیز حتماً به‌سراغ سالن‌هایی بروید که مجهز به آخرین و پیشرفته‌ترین مدل‌های این تجهیزات هستند تا نیازتان را برای برگزاری یک جلسه حرفه‌ای و با نظم کامل از بین ببرند.

سیستم کنفرانسی
تاریخ انتشار: 1402-12-17

پاسخگوی شما هستیم