بیسیم واکی تاکی چیست؟ / آموزش نحوه استفاده از واکی تاکی

بیسیم واکی تاکی چیست؟ / آموزش نحوه استفاده از واکی تاکی

واکی تاکی یک بیسیم کاربردی است که از آن در موقعیت‌های مختلف مثل برگزاری نمایشگاه‌ها، موقعیت‌های نظامی و … استفاده می‌شود. این بیسیم مشکلات تلفن‌های همراه را برایتان به‌طور کامل از بین می‌برد و به‌عنوان یک وسیله ارتباطی کاربردی از طریق امواج رادیویی به‌کارتان می‌آید.

واکی تاکی‌ها قابل‌حمل هستند و در اندازه مناسبی نیز تولید می‌شوند که در جا‌به‌جا‌کردنشان دچار مشکل نشوید. استفاده از این ابزار نیز بسیار راحت و ساده بوده و هیچ مشکلی ندارد، اما برخی افراد ممکن است در دفعات اول استفاده دچار چالش‌هایی شوند.

اکنون ما به‌عنوان راهنما در کنارتان هستیم تا درباره نحوه استفاده از واکی تاکی، نکات مهم در خرید و نگهداری و … صحبت کنیم. با این آموزش به‌راحتی می‌توانید از این دستگاه در موقعیت‌های مختلف استفاده کرده و دیگر با چالش‌های تلفن‌همراه مثل پریدن آنتن و … روبرو نشوید.

بیسیم واکی تاکی چیست؟

واکی تاکی‌ها که در انگلیسی به آنها Handie Talkie نیز می‌گویند، فرستنده‌های بی‌سیمی هستند که برای اولین‌بار توسط شرکت موتورولا تولید شدند. این ابزار با قابلیت دریافت و ارسال سیگنال به‌ خوبی امکانی برای ارسال پیام‌های صوتی را در یک مبدا و مقصد مشخص فراهم می‌سازند. در ابتدا از این محصولات فقط برای اهداف نظامی استفاده می‌شد، اما بعدها بسیاری از برگزارکنندگان همایش‌ها و کنفرانس‌های مختلف از آنها استفاده کردند؛ همچنین شما عزیزان می‌تواند از سایت نوین رنتر با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت اقدام به اجاره بیسیم تاکی واکی یا داربست نمایشگاهی کنید.

بیسیم واکی تاکی چیست؟

واکی تاکی‌ها ابزاری رادیویی هستند که در محدوده بُرد مشخصی کار می‌کنند؛ تا زمانی که در این محدوده حضور داشته باشید، به‌راحتی می‌توانید با دوستانتان ارتباط بگیرید و از طریق بیسیم با آنها صحبت کنید. این ابزار هیچگونه قطعی حین حرف‌زدن ندارد و به‌خوبی صدای شما را به‌طرف مقابل و بالعکس انتقال می‌دهد؛ از‌این‌رو بسیاری از نظامی‌ها و شغل‌های حساس به‌جای استفاده از تلفن‌های همراه این ابزار را ترجیح می‌دهند.

انواع بیسیم واکی تاکی

انواع این بیسیم‌ها را می‌توان در 2 نوع مجاز و غیرمجاز دسته‌بندی کرد. مدل‌های مجاز معمولاً در موقعیت‌های اجتماعی و کاری کاربرد دارند؛ مثلاً اگر قصد برگزاری همایشی را دارید، می‌توانید از این وسیله برای برقراری ارتباط با اعضای گروه‌تان استفاده کنید.

واکی تاکی پیشرفته یا غیرمجاز نیز فقط قابل‌استفاده در محیط‌های نظامی هستند و مخصوص کار نظامی‌ها تولید شده‌اند. در واقع افراد معمولی امکان استفاده از این بیسیم‌ها را ندارند.

کاربرد واکی تاکی چیست؟

به‌طور کلی سازمان‌هایی از این دستگاه استفاده می‌کنند که نیاز به ارتباط آنی و سریع با هم‌گروهی‌های خود دارند. در ادامه لیستی از کاربردهای واکی تاکی را برایتان قرار می‌دهیم تا با موارد استفاده از این وسیله ارتباطی بیشتر آشنا شوید:

 • خدمات اضطراری
 • خدمات امنیتی
 • خدمات حملونقل
 • ساختوساز
 • تالارهای پذیرایی
 • مراکز درمانی
 • همایشها و کنفرانسهای مختلف

مزیت های واکی تاکی

با دانستن مزایای واکی تاکی، راحت‌تر می‌توانید تشخیص دهید که این ابزار برای اهداف شما مناسب است یا نه.

 • بی سیم بودن

شما می‌توانید بدون ‌نیاز به هیچگونه سیم یا کابل از واکی تاکی استفاده کنید و با دیگران ارتباط بگیرید.

 • قابل حمل بودن

این ابزار بسیار سبک و کم‌وزن است، بنابراین می‌توانید آن را به‌راحتی به هر موقعیتی انتقال دهید.

 • سادگی

کار با این بیسیم‌ها راحت و بدون ‌دردسر است و هر کسی می‌تواند بدون ‌داشتن تجربه فنی از آنها استفاده کند.

قابل استفاده در مکان‌هایی با محدودیت سیگنال

مهمترین تفاوت واکی تاکی‌ها با تلفن‌های همراه، قابلیت سیگنال‌دهی این ابزار‌ها در محیط‌هایی با محدودیت سیگنال برای تلفن‌های همراه مثل جنگل‌ها، کوهستان‌ها و … است. در واقع آنتن واکی تاکی در همه‌جا قابل‌دسترس بوده و هیچ محدودیتی برایتان به‌وجود نمی‌آورد.

قابل استفاده در مکان های عمومی

برخی فکر می‌کنند این ابزارها فقط مخصوص نظامی‌ها هستند، در‌صورتی‌که می‌توانید از آن‌ها در بسیاری از اماکن عمومی مثل رستوران‌ها، جشن‌ها و … نیز استفاده کنید.

قیمت کم

یکی دیگر از مزیت‌های واکی تاکی‌ها قیمت بسیار کم آنهاست؛ در واقع شما برای تهیه این ابزار هزینه بسیار کمتری نسبت به مابقی دستگاه‌های ارتباطی مثل تلفن‌همراه می‌پردازید.

قابل استفاده در ورزش های خارجی

شما می‌توانید در انواع ورزش‌های خارجی و سنگین مثل اسکی، کوهنوردی و … از واکی تاکی استفاده کنید.

آموزش کار با بیسیم واکی تاکی

در ادامه مراحل استفاده از واکی تاکی‌ها را برایتان شرح می‌دهیم تا در صورت تهیه و خرید این محصولات در نحوه به‌کارگیری آنها دچار اشتباه نشوید:

نصب باتری

تولیدکنندگان معمولاً این دستگاه‌های ارتباطی را با باطری‌های قابل‌شارژ یا باطری‌هایی از نوع AA یا AAA تولید می‌کنند. شما باید برای کار با این ابزار ابتدا باتری مخصوص را داخل دستگاه بگذارید تا امکان استفاده از قابلیت‌های مختلف آن را داشته باشید. وجود باتری چه در دستگاه گیرنده و چه در دستگاه فرستنده الزامی و مهم است.

روشن کردن دستگاه

بعد‌از‌اینکه باطری را داخل این ابزار تعبیه کردید، به‌راحتی می‌توانید از قابلیت‌های مختلف آنها بهره‌مند شوید. اکنون کافیست دستگاه را روشن کنید و با فشاردادن دکمه پخش صدای خود را برای گیرنده بفرستید.

تنظیم فرکانس

یکی از مهمترین بخش‌های استفاده از این ابزار‌ها تنظیم‌کردن فرکانس است. در واقع برخی از واکی تاکی‌ها به شما قابلیت تنظیم فرکانس را می‌دهند تا از هرگونه تداخل و مشکلات مشابه جلوگیری کنید. اگر می‌خواهید با بالاترین کیفیت با هم‌گروهی‌های خود ارتباط بگیرید و احتمال بروز هرگونه تداخل را از بین ببرید، پیشنهاد می‌دهیم که محصولات دارای قابلیت تنظیم فرکانس را بخرید.

قیمت بیسیم واکی تاکی

قیمت بیسیم واکی تاکی بر اساس فاکتور‌ها و عوامل مختلفی تعیین می‌شود که از جمله آنها می‌توان به نوع بیسیم، نوع باتری به‌کاررفته در محصول، میزان امکانات جانبی، برند سازنده، فروشگاه و مرکز خرید و … اشاره کرد.

نکته های مهم در خرید بیسیم واکی تاکی

در تهیه و خرید بیسیم واکی تاکی توجه به‌برخی نکته‌ها بسیار مهم و حائز اهمیت است. در صورت بی‌توجهی به هر یک از این عوامل محصولی ناکارآمد می‌خرید که نیازتان را به‌طور کامل برطرف نمی‌کند! بنابراین حتماً توصیه‌هایی را که در ادامه می‌گوییم، مدنظر قرار دهید تا جلوی هرگونه اشتباه‌تان را در خرید بگیرید:

نکته های مهم در خرید بیسیم واکی تاکی

خوش دست بودن محصول

یکی از نکته‌های مهم که بسیاری از افراد حین خرید آن را نادیده می‌گیرند، توجه به خوش‌دست‌بودن محصول است. در واقع شما باید ابتدا بیسیم را در دست بگیرید، کمی با آن کار کرده و سپس محصول را از جنبه‌های مختلف مثل وزن، نحوه قرارگیری در دست و … بررسی کنید. با انجام همین کار ساده جلوی بسیاری از مشکلات استفاده از محصول را در آینده می‌گیرید.

میزان بُرد

محصولاتی با بُرد بیشتر، قیمت بالاتری دارند. انتخاب میزان بُرد کاملاً به‌نوع هدفتان بستگی دارد! مثلاً برخی افراد صرفاً برای برگزاری مجالس و همایش‌ها از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند که ابزاری با بُرد 500 متر می‌تواند نیازشان را به‌طور کامل برطرف کند؛ اما برخی دیگر برای اهدافی مثل طبیعت‌گردی یا کوهنوردی قصد خرید بیسیم دارند که پیشنهاد می‌دهیم این اشخاص به ‌سراغ محصولاتی با میزان بُرد بیشتر بروند.

در حین خرید حتماً به این موضوع توجه داشته باشید که میزان بُرد درج‌شده روی محصول صرفاً برای مناطق باز و بدون ‌مانع است. قاعدتاً اگر بخواهید از این دستگاه‌ها در محیط‌های با مانع مثل اماکن شهری استفاده کنید، بُرد و سیگنال‌دهی آنها ضعیف خواهد شد.

منبع تغذیه

در خرید این محصول حتماً به‌ نوع منبع تغذیه آن نیز توجه داشته باشید. برخی محصولات با باتری دائمی و برخی نیز با باطری شارژی به‌ فروش می‌رسند. محصولات شارژی قیمت بالاتری در بازار دارند و البته از مزیت‌هایی مثل شارژ دوباره و استفاده مداوم برخوردارند. این ابزار را می‌توانید بعد از خالی‌شدن شارژ دوباره روی استند‌های مخصوص قرار دهید تا شارژ آن کامل شود.

بیسیم‌های شارژی انواع مختلفی دارند و بر اساس ظرفیت باتری در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند. هرچه ظرفیت باتری بیشتر باشد، محصول قابلیت نگهداری شارژ برای مدت زمان بیشتری را خواهد داشت.

امکانات جانبی

امکانات جانبی مختلفی برای واکی تاکی‌ها در نظر گرفته شده است که استفاده از آنها را برایتان راحت‌تر و ساده‌تر می‌کنند. از جمله مهمترین امکانات جانبی این محصولات می‌توان به گیره‌های کمری، قابلیت اتصال هندزفری، چراغ قوه، رادیو، صفحه‌نمایش، قابلیت ضدآب و … اشاره کرد. هرچه قابلیت‌ها بیشتر باشند، قیمت دستگاه نیز بالاتر می‌رود و البته استفاده از آن راحت‌تر خواهد بود.

اینکه یک دستگاه به چه میزان امکانات جانبی نیاز دارد، کاملاً به خواسته و سلیقه شما بستگی خواهد داشت.

گارانتی و ضمانت نامه

برای خرید این محصول به‌سراغ فروشگاه‌هایی بروید که بابت تضمین کیفیت دستگاه گارانتی و ضمانت‌نامه به مشتریان ارائه می‌دهند. باارائه گارانتی حتی در صورت بروز مشکل به‌راحتی می‌توانید به مرکز خرید مربوطه مراجعه و محصول را بدون هیچ‌گونه هزینه اضافه تعمیر کنید.

نکته های مهم در نگهداری از واکی تاکی

 • بههیچعنوان این محصول را در نزدیکی وسایل گرمایشی مثل بخاری، آبگرمکن و قرار ندهید.
 • از قراردادن این ابزار زیر نور مستقیم خورشید بپرهیزید.
 • برای شارژکردن باتری حتماً از شارژی مخصوص دستگاه خود استفاده کنید. شارژرهای دستگاههای مشابه میتوانند به واکی تاکی شما آسیب برسانند.
 • هرچند برخی از این محصولات بهصورت ضدآب تولید میشوند، اما توصیه میکنیم از آنها در محیطهای غیرمرطوب استفاده کنید.
 • در صورت استفاده از آنتن خود دستگاه، ارتباط باکیفیت‌تری با دیگران برقرار میکنید.
 • بههیچعنوان دستگاه را به محیطهای پر از گردوغبار نبرید.
 • در صورت کثیفشدن دستگاه سریعاً آن را تمیز کنید.
 • در صورت استفاده از مواد الکلی جهت تمیزکاری بههیچعنوان آنها را مستقیم روی محصول استفاده نکنید.
 • باتریهای تقلبی کارایی زیادی ندارند، بنابراین از باتریهای اصل در دستگاه استفاده کنید.
 • بههیچعنوان از واکی تاکیها در محیطهای مستعد انفجار مثل جایگاههای سوخت استفاده نکنید.
 • در صورت خیسشدن دستگاه سریعاً باتریهای آن را خارج کنید و دستگاه را در محیط آزاد قرار دهید تا کاملاً خشک شود.
 • اجازه دهید دستگاه کاملاً شارژ شود، سپس آن را از روی استند بردارید و استند را از برق بکشید.
 • اگر تا طولانی‌مدت از واکی تاکی استفاده نمیکنید، باتری آن را خارج کنید.
 • درصورتیکه برای دستگاه مشکلی بهوجود آمد، بههیچعنوان آن را باز نکنید و بهسراغ مراکز تعمیراتی معتبر بروید. در صورت بازکردن دستگاه شامل گارانتی و ضمانتنامه نیز نمیشوید.

واکی تاکی، دستگاهی پرکاربرد برای برقراری ارتباط

با آگاهی از اینکه بیسیم واکی تاکی چیست و به چه کاری می‌آید، شما می‌توانید این محصول را برای همایش‌ها و کنفرانس‌های مختلفتان تهیه کنید و با هم گروهی‌هایتان ارتباطی مناسب و راحت بگیرید. قطعاً در این مراکز امکان استفاده از تلفن‌همراه به‌دلیل عدم انتقال صدا با کیفیت بالا و … وجود ندارد، به‌همین‌دلیل مجری‌ها به‌دنبال گزینه‌های مناسب و جایگزین هستند که واکی تاکی‌ها به‌خوبی می‌توانند نیاز آنها را برطرف کنند.

شما می‌توانید واکی تاکی و دیگر تجهیزات برگزاری همایش‌ها و مراسم‌های خود را از نوین رنتر اجاره کنید. برای کسب آگاهی بیشتر و مشورت با ما تماس بگیرید.

اجاره تاکی واکی
تاریخ انتشار: 1402-12-10

پاسخگوی شما هستیم