بهترین سیستم صوتی برای سالن همایش 1403

بهترین سیستم صوتی برای سالن همایش 1403

نصب بهترین سیستم صوتی برای سالن همایش کمک می‌کند تا حضار توجه بیشتری به صحبت‌های سخنران داشته باشند. در واقع شاید در ابتدای ورود تمام تمرکز افراد برروی زیبایی ظاهری سالن و نمای آنجا باشد، اما بعد از گذشت مدتی و شروع سخنرانی، تمام تمرکزشان برروی سخنان سخنران خواهد بود؛ بنابراین کیفیت سیستم صوتی از اهمیت زیادی برخوردار می‌شود.

اگر مدیر برنامه‌ریزی و تدارک سالن‌های همایش هستید یا برای شرکت و مجموعه‌تان قصد رزرو سالن همایشی را دارید، باید حتماً به سیستم صوتی سالن توجه کنید. سیستم صوتی شامل بخش‌های مختلفی می‌شود که هر کدام وظایفی مختلفی را بر عهده داشته و باعث باکیفیت برگزار‌شدن همایش خواهند شد.

آیا می‌دانید بهترین سیستم صوتی برای سالن همایش 1403 چیست و شامل چه بخش‌هایی می‌شود؟ آیا درباره ویژگی‌هایی این سیستم و نکته‌های مهم درباره آن اطلاعی دارید؟

همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم انتخاب بهترین سیستم صوتی جهت برگزاری هرگونه مراسم در سالن های همایش یکی از مهم‌ترین معیارهایی می‌باشد که تاثیر بسزایی در کیفیت برگزاری مراسم شما عزیزان دارد؛‌ ما در محتوا سعی بر این داریم تا هرآنچه که می‌بایست در رابطه با انتخاب بهترین سیستم صوتی در سالن های همایش بدانید را ذکر کنیم.

اما ممکن است شما عزیزان به مدت محدودی نیاز به سیستم صوتی داشته باشید که این امر ممکن است شما عزیزان را در روند خرید کامل پکیج سیستم صوتی برای مدتی محدود به شک بیاندازد؛‌ از این رو ما اینجا هستیم تا یک پیشنهاد ایده‌آل را برای شما عزیزان شرح دهیم؛ مجموعه نوین رنتر با سابقه ی بیش از ۹ سال در امر اجاره تجهیزات متنوع از جمله اجاره سیستم صوتی، اجاره تجهیزات نمایشگاهی و … می‌تواند در این روند به شما عزیزان کمک شایانی کند.

شما عزیزان می‌توانید به بهره‌مند شدن از مزیت‌های مجموعه نوین رنتر در روزهایی که قصد بر برگزاری هرگونه مراسم در سالن‌ها‌ی نمایش به طور روزانه، هفتگی و ماهانه اقدام به اجاره سیستم صوتی و اجاره باند و … کنید،‌ جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان نوین رنتر به شماره تماس 02188914271 در تماس باشید.

اهمیت انتخاب بهترین سیستم صوتی برای سالن همایش

انتخاب بهترین صوتی برای سالن همایش اهمیت زیادی دارد، چون در صورت نداشتن کیفیت مناسب توجه حضار خیلی زود از روی سخنان مجری برداشته می‌شود و به موارد دیگر جلب خواهد شد. در واقع با بی‌کیفیت ‌بودن صدا عوامل حواس‌پرتی افزایش پیدا کرده و همایش نتیجه‌بخشی مناسبی نخواهد داشت؛ از‌این‌رو بسیاری از کارشناس‌ها توصیه می‌کنند که قبل از رزرو یک سالن حتماً درباره تجهیزات صوتی به‌کاررفته در آنجا اطلاعات کافی به ‌دست آورید.

اهمیت انتخاب بهترین سیستم صوتی برای سالن همایش

سیستم صوتی سالن همایش بنا به‌دلیل مختلفی می‌تواند باعث خستگی حضار شود؛ از ضعیف ‌بودن صدای پخش‌شده توسط بلندگو‌ها گرفته تا ایجاد نویز و سروصدا‌های اضافه، هر کدام می‌توانند رغبت افراد را برای شنیدن حرف‌های سخنران از بین ببرند؛ از‌این‌رو کیفیت سیستم‌های صوتی درست به‌ اندازه نکته‌های بیان‌شده در کنفرانس اهمیت دارد.

بخش های مختلفی بهترین سیستم صوتی برای سالن همایش

یک سیستم صوتی حرفه‌ای شامل بخش‌های مختلفی می‌شود که عبارت هستند از:

  •  بلندگوها

بلندگو‌ها جزء مهمترین بخش‌ها به ‌شمار می‌آیند، چون وظیفه رساندن صدای سخنران را به حضار دارند. هرگونه پخش صدای بی‌کیفیت یا نویزدار از طریق بلندگو‌ها می‌تواند تمایل حضار برای شرکت در همایش را از بین ببرد؛ به ‌همین ‌منظور شما باید بلندگو‌هایی باکیفیت و با صدای رسا را تهیه کنید تا مطمئن شوید جلسه به خوبی برگزار می‌شود.

شما باید قبل از خرید این تجهیزات به فاکتور‌های مهمی از جمله ابعاد اتاق، تعداد نفرات و صندلی‌های موجود در سالن، باز یا بسته ‌بودن فضا و … توجه داشته باشید. از آنجا که مدل‌های بلندگو‌ها متنوع هستند، باید به‌ سراغ گزینه‌هایی بروید که کاملاً متناسب با شرایط و محیط بوده و نیازتان را به ‌طور کامل رفع می‌کنند.

اگر بلندگو‌ها از کیفیت صدای خیلی خوبی برخوردار نیستند، توصیه می‌کنیم که برای آنها ساب‌ووفر تهیه کنید. ساب‌ووفر‌ها وظیفه انتقال صدا با قدرت و کیفیت بیشتر را دارند و کارآیی بلندگو‌ها را افزایش می‌دهند.

همچنین بخوانید: دستگاه ترجمه همزمان چیست؟ / 5 کاربرد تورگاید

نوعی از بلندگو‌ها این روز‌ها بسیار محبوب ‌شده‌اند که به آنها لاین اری یا Line Array می‌گویند. این محصولات هم‌سایز بوده و به‌صورت عمودی به یکدیگر متصل‌شده‌اند، بنابراین صدای خیلی خوبی را تولید می‌کنند. پیاده‌سازی این سیستم صوتی به خصوص برای سالن‌های بزرگی از اهمیت زیادی برخوردار است، چون در صورت عدم استفاده از آنها با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد.

بلندگو‌های لاین‌اری توانسته‌اند مشکلات سیستم‌های صوتی قدیمی را که به‌صورت تفکیک ‌شده بودند، از بین ببرند. در واقع در گذشته از این سیستم‌ها به ‌اندازه مساحت سالن استفاده می‌شد که نه ‌تنها باعث اختلال در امواج صوتی می‌شدند، بلکه فرآیند حمل‌و‌نقل تجهیزات را نیز بسیار سخت می‌کردند.

راهنمای انتخاب سایز بلندگو

یکی از فاکتور‌های مهم در انتخاب و خرید بلنگو‌ها توجه به سایزبندی آنها است. برخی فکر می‌کنند هرچه این ابزار سایز بزرگتری داشته باشkد، کیفیت صدا بالاتر می‌رود؛ در‌صورتی‌که بلندگو‌های بزرگ برای محیط‌های کوچک صدای بیش ‌از ‌اندازه‌ای را تولید می‌کنند و باعث اذیت حضار می‌شوند.

توصیه می‌کنیم بلندگو‌هایی با سایزبندی مناسب را بخرید که قابلیت حمل آنها را داشته باشید. در واقع در برخی محیط‌ها نیاز است جایگاه بلندگو را تغییر دهید که انجام این کار برای بلندگو‌ها بزرگ به سختی امکان‌پذیر است.

در صورت نیاز برای خرید بلندگو برای سالن‌های بزرگ، توصیه می‌کنیم که به‌ سراغ بلندگو‌های سالنی و دیواری بروید و آنها را در هر 4 طرف آنجا نصب کنید تا صدا از همه طرف و با کیفیت بالا در محیط پخش شود. گاهی اوقات سالن‌ها خیلی بزرگ نیستند که در ‌این ‌صورت نیازی نیست از تعداد بلندگو‌های زیاد در جهت‌های مختلف استفاده شود.

انواع بلندگو

بلندگو‌ها در 2 نوع مختلف تولید می‌شوند که باید متناسب با نیازتان یکی از انواع آنها را بخرید:

اکتیو یا فعال

تولیدکننده‌ها تمام بخش‌های این ابزار را از جمله تقویت‌کننده، میکسر و … داخل بلندگو تعبیه می‌کنند. شما می‌توانید این محصولات را برای اتاق‌ها و سالن‌های کوچک خریداری کنید، چون گزینه مناسبی برای سالن‌های بزرگ نیستند.

پسیو یا غیر فعال

نوعی دیگری از این محصولات به‌صورت پسیو یا غیرفعال در بازار عرضه می‌شوند که آمپلی‌فایر‌های جداگانه‌ای دارند. شما می‌توانید از این مدل‌ها برای سالن‌های متوسط تا بزرگ استفاده کنید، چون به ‌خوبی صدا را در سرتاسر سالن پخش خواهند کرد. تولیدکننده‌ها به ‌منظور حفظ طول عمر این محصولات در آنها تقویت‌کننده‌هایی قرار می‌دهند که از داغ ‌شدن بیش ‌از ‌اندازه‌شان جلوگیری می‌کنند.

  • میکروفون‌ها

میکروفون‌ها نیز از جمله سایر تجهیزات به‌کاررفته در سالن‌های همایش هستند که وظیفه انتقال صدا از سخنران به بلندگو‌ها را دارند. هرچه میکروفون کیفیت بهتری داشته باشد، صدا نیز با کیفیت بالاتری به گوش مخاطب می‌رسد. این تجهیزات در 2 نوع آنالوگ و دیجیتال تولید ‌شده و در اختیار مشتری‌ها قرار می‌گیرند. مدل‌های آنالوگ دارای سیستم ساده بوده و برای صحبت‌کردن‌های معمولی به‌ کار می‌آیند، اما مدل‌های دیجیتالی از قابلیت‌های مختلفی مثل ضبط صدا، کارت حافظه و … برخوردارند.

همینطور بخوانید: بهترین نمایشگرهای لمسی برای تبلیغات و تدریس

میکروفون‌ها در بازار با قیمت‌های مختلفی عرضه می‌شوند که شما می‌توانید آنها را کاملاً بر اساس نوع همایش و میزان بودجه‌تان خریداری کنید. این محصولات دارای 2 نوع سیمی و بدون سیم نیز هستند که بر اساس شرایطتان یکی از انواع آنها به‌کارتان می‌آید. البته توصیه می‌کنیم به‌ دلیل قابلیت جابه‌جایی مدل‌های بی‌سیم در مساحت‌های بزرگتر، به‌سراغ این مدل بروید.

انواع میکروفون ها

انواع میکروفون‌ها از لحاط ساختار و کاربرد در 4 نوع مختلف دسته‌بندی می‌شوند:

بهترین سیستم صوتی برای سالن همایش 1403

بی سیم

میکروفون‌های بی‌سیم در واقع بدون هیچ کابلی تولید ‌شده‌اند و به منبع پخش صدا متصل می‌شوند. این روز‌ها در اغلب موارد به‌ دلیل جلوگیری از بی‌نظمی محیط و مزیت‌های دیگر، بسیاری از سخنران‌ها ترجیح می‌دهند که از میکروفون‌های بی‌سیم استفاده کنند. این تجهیزات امکان راه‌رفتن آزادانه و بدون مشکل را برای سخنران‌ها فراهم می‌کنند و قابلیت ارتباط‌سازی بهتر بین مجری و حضار را به ‌وجود می‌آورند.

در بسیاری از سالن‌های کنفرانس، علاوه‌بر مجری، حضار نیز میکروفون مخصوصی دارند. لحظه‌ای را تصور کنید تمام این تجهیزات دارای سیم هستند؛ قطعاً در این زمان بی‌نظمی به‌وجود می‌آید و با کوچکترین حرکت اشتباه شاید سیم یکی از میکروفون‌ها قطع ‌شده و سیستم انتقال صوت با مشکل روبرو شود.

در انتخاب میکروفون‌های بی‌سیم به این موضوع توجه کنید کت برخی باتری ضعیفی دارند و خیلی زود کارآیی‌شان را از دست می‌دهند و برخی نیز با سایر تجهیزات صوتی تداخل فرکانسی به ‌وجود می‌آورند.

سیم دار

میکروفون‌های با سیم مشکلات مربوط به باتری و تمام‌شدن شارژ را از بین می‌برند و قیمت ارزان و مقرون‌به‌صرفه‌ای نیز دارند؛ بنابراین اگر بودجه زیادی ندارید، به‌سراغ مدل‌های سیم‌دار بروید. این محصولات برای محیط‌های کوچک بهتر به‌ کار می‌آیند، چون امکان جابه‌جایی و حرکت را به سخنران می‌دهند، اما در سالن‌های بزرگ معمولاً محدودیت‌هایی به ‌وجود خواهند آورد.

میکروفون یقه ای

میکروفون‌های یقه‌ای نسل جدید این محصولات هستند که به یقه سخنران متصل می‌شوند و در 2 نوع سیمی و بدون‌سیم در اختیار مشتری‌ها قرار می‌گیرند. این محصولات در کنار تمام مزیت‌ها مثل عدم نیاز به در دست گرفتن میکروفون و … مشکلاتی نیز دارند، مثلاً اگر سخنران سر خود را بچرخاند، شاید میکروفون قطع شود.

میکروفون هدمیک

میکروفون‌های هدمیک برروی یک یا 2 گوش قرار می‌گیرند، بنابراین با استفاده از آنها سخنران آزادی حرکت بیشتری دارد و به ‌راحتی می‌تواند سر خود را بچرخاند. این تجهیزات در هر جهت و موقعیتی صدا را با بالاترین کیفیت ممکن به گوش مخاطب می‌رسانند.

  • آمپلی فایر

آمپلی‌فایر‌ها تجهیزاتی کاربردی هستند که جلوی آسیب ‌رسیدن به بلندگو‌ها را در حین پخش صدا می‌گیرند. البته شما می‌توانید بلندگو‌هایی را بخرید که خود به تنهایی توان تقویت را دارند و نیازی به آمپلی‌فایر در آنها احساس نمی‌شود. آمپلی‌فایر‌ها نه ‌تنها میزان نویز را کاهش می‌دهند، بلکه قدرت سیگنال‌های ورودی و کیفیت صدا را نیز بالا می‌برند. با استفاده از این تجهیزات دیگر نیازی به نگرانی از بابت کاهش صدای پخش‌ شده در سالن نخواهید داشت، چون آمپلی‌فایر صدا را تقویت کرده و باعث بهبود آن خواهد شد.

همچنین بخوانید: بیسیم واکی تاکی چیست؟ / آموزش نحوه استفاده از واکی تاکی

  •  میکسر

به‌منظور ایجاد نظم و ترکیب سیگنال‌های صوتی از میکسر‌ها استفاده می‌شود. این تجهیزات با قابلیت‌هایی مثل تنظیم‌کردن سطح، پردازش سیگنال‌ها، ایجاد صدا با وضوح بالا و … به کمکتان می‌آیند تا سیستم صوتی حرفه‌ای در سالن داشته باشید. هر یک از این تجهیزات از سیگنال سنج، نمایشگر خروجی و حذف‌کننده نویز تشکیل شده‌اند و قابلیت تنظیم حجم صدا و افکت‌های روی آنها را نیز دارند.

میکسر‌ها باید به ‌خوبی الگوریتم سخنرانی را طراحی و تأخیرات صدا را اصلاح کنند.

  • کابل ها

کابل‌ها در تجهیزات صوتی سالن‌های همایش در 3 نوع کابل میکروفون، کابل بلندگو و کابل مولتی پر دسته‌بندی می‌شوند:

  1. کابل میکروفون: این کابل وظیفه اتصال میکروفون به میکسر را بر عهده دارد و شامل 2 عدد مغزی و شیلند حذف نویز است.
  2. کابل بلندگو: از این کابل‌ها به ‌منظور انتقال سیگنال‌های تقویت‌شده از آمپلی‌فایر‌ها به بلندگو‌ها استفاده می‌شود. در کابل‌های بلندگو 2 سیستم مثبت و منفی به ‌کار رفته است که باید در نصب آنها دقت عمل داشته باشید.
  3. کابل مولتی پر: با این کابل به‌ راحتی ادوات موسیقی به میکسر متصل می‌شوند. شما می‌توانید با استفاده از این سیم‌ها باکس‌های رومیزی را روی صحنه نیز به‌ کار ببرید.

بهترین سیستم صوتی برای سالن همایش 1403 که نیازتان را کاملاً برطرف می کند

بهترین سیستم صوتی برای سالن همایش 1403 سیستمی است که تمامی تجهیزات نام برده در این مطلب را داشته باشد. هر یک از این تجهیزات نیز باید در بالاترین کیفیت ممکن باشند و نویز‌ها و سیگنال‌های اضافه را در حین پخش صدا از بین ببرند. توصیه می‌کنیم که در خرید سیستم‌های صوتی حتماً شرایط و ویژگی‌های محیط همایش را نیز در نظر بگیرید و بر اساس آنها برای خرید به بازار بروید تا مبادا تجهیزات نیازتان را به ‌خوبی برآورده نکنند.

برخی افراد برای یک یا نهایتاً چند جلسه نیاز به سیستم صوتی پیشرفته دارند، بنابراین نیازی به خرید این وسایل ندارند. آنها می‌توانند از مجموعه نوین رنتر اقدام به اجاره این محصولات باکیفیت فوق‌العاده بالا و قیمت مقرون‌به‌صرفه کنند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناس‌های نوین رنتر تماس بگیرید.

اجاره اکو و باند
تاریخ انتشار: 1403-01-13

پاسخگوی شما هستیم