پرده نمایش چیست؟ / راهنمای انتخاب بهترین پرده نمایش

پرده نمایش چیست؟ / راهنمای انتخاب بهترین پرده نمایش

پرده نمایش یکی از ملزومات ویدیوپروژکتور‌ها است که تصاویری با کیفیت فوق‌العاده بالا و وضوح مناسب نمایش می‌دهد. این پرده‌ها وسعت ظرفیت نمایش را افزایش می‌دهند و با قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد خود تجربه‌ای مناسبتر از تماشای محتوای گیمینگ، آموزشی یا سینمایی را برای کاربران به ‌ارمغان می‌آورند.

بسیاری از افراد هزینه‌های زیادی برای خرید ویدئو پروژکتور می‌پردازند، اما از خرید پرده اجتناب کرده و ترجیح می‌دهند تصاویر را روی دیوار یا سطح دیگر نمایش دهند. این کار کیفیت تصاویر را تا میزان قابل‌توجه‌ای کاهش می‌دهد و در برخی موارد حتی باعث عدم نمایش تصاویر می‌شود.

این روز‌ها پرده نمایش به پای ثابت تمام سالن‌های همایش، کلاس‌های درسی و سالن‌های سینمایی تبدیل ‌شده است. اما یک پرده نمایش خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ انواع این محصول چه هستند و در خرید آن باید به چه نکته‌ها و مؤلفه‌های مهمی توجه داشته باشیم؟

پرده نمایش چیست؟

در یک تعریف خلاصه پرده نمایش را می‌توان یک صفحه بزرگ و مسطح دانست که تصاویر ویدیوپروژکتور بر روی آن نمایش داده می‌شود. از این پرده‌ها در اماکن مختلفی از جمله اتاق‌های آموزشی، سالن‌های کنفرانس، سینما‌ها، سالن‌های نمایش کوچک و … استفاده می‌کنند و حتی برخی افراد به‌منظور مصارف شخصی و خانگی این ابزار را می‌خرند. این محصول در ابعاد، اندازه‌ها و با قابلیت‌های مختلفی تولید و روانه بازار ‌شده است که باید متناسب با نیازتان اقدام به خرید آن کنید.

پرده نمایش چیست؟

ویژگی‌های برجسته و مثبت پرده‌های نمایش آنها را گزینه‌ای مناسبتر نسبت به‌ هر ابزار دیگری برای نمایش تصاویر تبدیل می‌کند. مثلاً روی این ابزار روکش‌های توری به ‌کار رفته است تا از بازتاب نور جلوگیری کند و تصاویر را با کیفیت فوق‌العاده بالاتری نمایش دهد.

اهمیت پرده نمایش چقدر است؟

چرا با وجود دیوار‌های سفید و بزرگ گچی که قابلیت نمایش تصاویر ویدیوپروژکتور‌ها را دارند، از پرده‌ها استفاده کنیم؟ این ابزار‌ها چه اهمیتی دارند و چطور تجربه بهتری در استفاده از ویدیوپروژکتور برایمان به ‌ارمغان می‌آورند؟

·       وضوح بالا

این پرده‌ها سطحی مناسب به ‌وجود می‌آورند که تمام پیکسل‌ها را به‌صورت یکپارچه نمایش می‌دهند، از‌این‌رو کیفیت را تا میزان قابل‌توجه‌ای بالا می‌برند. دیوار‌ها یا سطوح مختلف معمولاً بافتی بزرگتر از ابعاد تک‌پیکسل پروژکتور دارند و حتی می‌توانند باعث از ‌بین ‌رفتن هندسه پیکسل‌ها نیز شوند. البته چشم انسان توانایی تشخیص پیکسل‌های تخریب ‌شده را ندارد، اما در صورت تجمع آنها در کنار یکدیگر، کیفیت پایین می‌آید.

·       روشنایی

برخی از این محصولات قابلیت تنظیم درصد بازتاب دلخواه را دارند؛ بنابراین می‌توانید با کم یا زیاد ‌کردن میزان روشنایی تصاویر وضوح آنها را کاهش یا افزایش دهید.

·       ایجاد تصاویر نرم

از‌آنجا‌که بافت این پرده‌ها قابل ‌رؤیت نیست؛ بنابراین تصاویر را با جلوه بیشتری به ‌نمایش در می‌آورند و از‌آنجا‌که این محصولات تغییری در هندسه پیکسل‌ها ایجاد نمی‌کنند، باعث بالا رفتن کیفیت می‌شوند. در واقع در‌صورتیکه تصاویر نهایی بر روی یک سطح با بافت مشخص تابیده شود، کیفیت افت پیدا خواهد کرد، اما این موضوع در مورد پرده‌های نمایش صدق نمی‌کند.

·       زیبایی محیط

معمولاً در صورت استفاده از دیوار به‌عنوان صفحه نمایش باید تمام تابلو‌ها و اشیاء زینتی را از روی آن بردارید که این تأثیر نامناسبی بر روی زیبایی دکوراسیون می‌گذارد. شما می‌توانید با خرید پرده نمایش فقط بخشی از دیوار را مختص به ویدیوپروژکتور در نظر بگیرید و در مابقی قسمت‌های آن از تابلو‌ها و اشیاء زینتی استفاده کنید. همچنین خود پرده‌ها تأثیر فوق‌العاده‌ای بر افزایش جذابیت محیط می‌گذارند.

چه کسانی به پرده نمایش نیاز دارند؟

چه افرادی نیاز به پرده نمایش دارند و باید با خرید آن به بهبود روند انجام کار‌هایشان کمک کنند؟

 • معلم‌ها: شما برای ارائه محتوای ویدیویی آموزشی با استفاده از لپ‌تاپ، کامپیوتر و … نیاز به این ابزار‌ها دارید تا با بالاترین کیفیت ممکن نکته‌های آموزشی را ارائه دهید.
 • تاجر‌های حرفه‌ای: تمام تاجر‌های حرفه‌ای برای ارائه طرح‌های تجاری و آموزش یا ارائه نکته‌های خرید و فروش باید اقدام به تهیه پرده‌های نمایش کنند.
 • علاقه مندان به فیلم و سریال: علاقه مندان به فیلم و سریال برای لذت بیشتر از تماشای فیلم‌ها می‌توانند از پرده‌های نمایش استفاده کنند که تصاویر را با ابعاد بیشتر و کیفیت فوق‌العاده عالی به نمایش می‌گذارند.

بررسی کاربردهای پرده نمایش

پرده نمایش در محیط‌های مختلفی قابل ‌استفاده است که برخی از مهمترین موارد مصرف آن عبارت هستند از:

·       سینمای خانگی

فرض کنید در حیاط یا یکی از اتاق‌های خود ویدیوپروژکتور و پرده نصب کرده‌اید؛ اکنون به‌ راحتی می‌توانید تنها یا در کنار دوستان و خانواده به تماشای فیلم‌های مختلف مشغول شوید و لذت ببرید.

·       اتاق های کنفرانس

برای‌داشتن یک ارائه مناسب در کنفرانس‌ها باید صفحه نمایش از کیفیت بالایی برخوردار باشد. شما با این پرده‌ها به ‌راحتی می‌توانید انواع فایل‌های پاورپوینت، ویدیو و … را با کیفیت بالا به ‌نمایش درآورید و توضیحات لازم را در خصوص آنها به حضار دهید.

·       کلاس های درس

این روز‌ها با پیشرفت تکنولوژی و فناوری، کلاس‌های درس نیز همگام با تکنولوژی شده‌اند و بسیاری از مدرسین، معلم‌ها و اساتید به ‌جای استفاده از تخته سیاه یا وایت‌برد از ویدیوپروژکتور استفاده می‌کنند.

·       مراسم‌ها

یکی از موارد مصرف پرده‌های نمایش، مراسم‌هایی مانند عروسی یا عزاداری هستند که در آنها تصاویری از عروس و داماد، تصاویری از روز ختم و … را به ‌نمایش می‌گذارند.

بررسی انواع پرده نمایش

پرده نمایش انواع مختلفی دارد که شما ابتدا باید با آنها آشنا شوید تا خریدی آگاهانه داشته باشید.

·       قاب ثابت

عمده استفاده از مدل‌های قاب ثابت، استفاده به‌عنوان سینمای خانگی هستند. امکان جمع‌کردن این ابزار وجود ندارد و به‌صورت ثابت در قسمتی از اتاق نصب می‌شوند. از‌آنجا‌که نیازی به جمع‌آوری و موج‌ دادن به این پرده‌ها نیست، طول عمر بیشتری نسبت به مدل‌های دیگر دارند.

پرده‌های قاب ثابت قیمت بیشتری دارند، اما درمقابل به ‌دلیل تنوع بیشتر در زمینه پوشش صفحه از کیفیت بالاتری نسبت به انواع پرده‌ها برخوردارند. اگر نیاز به استفاده از دیوار ندارید یا اتاق کاملاً مختص نمایش تصاویر با ویدیوپروژکتور است، پیشنهاد می‌دهیم که یکی از انواع پرده نمایش قاب ثابت را خریداری کنید.

·       جمع شونده

مدل‌های جمع شونده دارای 2 نوع موتور‌دار و دستی هستند:

 1. موتور‌دار: ابزار‌های موتوردار قابلیت کنترل از راه دور دارند و در فضا نیز بسیار صرفه‌جویی می‌کنند. این محصولات به‌صورت توکار هم به‌ کارتان می‌آیند تا در زمان عدم استفاده به ‌راحتی از دید پنهان شوند و تأثیری در دکوراسیون اتاق نگذارند.
 2. دستی: این محصولات دارای یک قرقره مخصوص هستند که به‌واسطه آن می‌توانید پرده را جمع یا باز کنید. از‌آنجا‌که جمع‌ شدن سریع امکان آسیب‌رساندن به این ابزار‌ها را دارد، تولیدکننده‌ها قابلیت بازگشت کنترل‌شده را برای آنها در نظر می‌گیرند تا دوام و ماندگاری بیشتری داشته باشند.

نکته‌های مهم در خرید پرده نمایش

چندین نکته مهم در خرید پرده نمایش وجود دارد که توجه به‌ هر یک از آنها موجب می‌شود محصولی کاملاً کارآمد و کاربردی را بخرید:

نکته‌های مهم در خرید پرده نمایش

·       وضوح تصویر

پرده‌های پروژکتور بر اساس کیفیت تصاویر در بازار به ‌فروش می‌رسند؛ مثلاً اگر نیاز به‌ نمایش یک ویدیو با کیفیت 4k دارید، باید پرده‌ای با همین میزان کیفیت بخرید. شما باید به ‌دنبال محصولاتی بروید که بدون بافت هستند و با ایجاد سطح کاملاً صاف و یکدست تصاویر را به‌صورت دقیق و با کیفیت بالا نمایش می‌دهند.

·       روشنایی

یکی از ویژگی‌های پرده‌های باکیفیت منعکس‌کردن نور با کیفیت بالا است. این محصولات باید قابلیت استفاده از نور محیط را نیز داشته باشند تا تصاویر را با بالاترین کیفیت نشان دهند. همچنین باید در این محصولات قابلیت حذف نور نیز وجود داشته باشد تا در صورت نورپردازی زیاد در اتاق خللی در نمایش تصاویر ایجاد نشود.

·       اندازه پرده

اندازه پرده کاملاً به ‌اندازه اتاقتان بستگی دارد. مثلاً اگر در اتاق کوچکی قصد راه‌اندازی ویدیوپروژکتور و پرده نمایش را دارید، به ‌سراغ مدل‌های کوچکتر بروید تا به ‌خوبی تصاویر را پوشش دهند و حضار از همه زوایا امکان تماشای تصاویر را داشته باشند.

·       نسبت تصویر

انواع نسبت تصویر پرده‌های نمایش عبارت هستند از: ۴: ۳، ۱۶: ۹ و ۲: ۳۵: ۱. که هم‌اکنون مدل‌های 4:3 از دور خارج‌شده‌اند و جای خود را به مدل‌های 16:9 داده‌اند. مدل‌های 2.35:1 نیز به افرادی توصیه می‌شود که قصد دارند تجربه‌ای سینمایی و لذت‌بخش از تماشای ویدیو‌ها به‌دست آورند.

شما برای انتخاب نسبت پرده باید در مرحله اول به نیاز خود و سپس به نسبت پشتیبانی‌شده توسط ویدیوپروژکتور دقت کنید. در صورت خرید ویدیو پروجکشن‌های حرفه‌ای، این ابزار به ‌راحتی خود نسبت تصاویر را تنظیم می‌کنند و نیازی به انجام دستی این کار وجود ندارد.

·       محل قرارگیری

بر اساس نیاز، دکوراسیون اتاق و همچنین محل قرارگیری پرده چندین انتخاب پیش ‌رویتان وجود دارد که عبارت هستند از:

 • سقفی: مدل‌های سقفی از جذابیت ظاهری بالایی برخوردارند و روی دکوراسیون تأثیر مثبتی می‌گذارند. این محصولات در اغلب موارد به‌صورت جمع شونده از سقف اتاق آویزان خواهند شد، برای همین به‌ راحتی با آنها می‌توانید کنفرانس‌های مختلفتان را ارائه دهید.
 • دیواری: شما می‌توانید این مدل‌ها را در ارتفاع مناسبی از دیوار نصب کرده و از قابلیت‌های مختلفشان بهره‌مند شوید. پرده‌های نمایش دیواری جزء محبوبترین پرده‌ها به‌ شمار می‌آیند و به‌صورت ثابت یا متحرک امکان استفاده از آنها را دارید.
 • پایه‌دار: این محصولات به‌صورت 3 پایه یا چندپایه به ‌فروش می‌رسند و به‌ دلیل انتقال راحت، پرطرفدار هستند. شما با مدل‌های پایه‌دار می‌توانید در فضای باز مانند حیاط ویدیو‌ها را پخش کنید و از تماشای آنها لذت ببرید. البته این مدل‌ها مانند مدل‌های دیواری یا سقفی تأثیر مطلوبی روی دکوراسیون نمی‌گذارند. شما باید با هر بار استفاده از این پرده‌ها سطح آنها را به‌ خوبی تمیز کنید تا برای دفعه‌های بعدی نیز قابل ‌استفاده باشند.
 • بادی: این پرده‌ها مناسب فضای باز طراحی ‌شده‌اند و در برابر عوامل محیطی مثل گرما، سرما، باران و … مقاومت خود را حفظ می‌کنند. راه‌اندازی و برپا ‌کردن پرده نمایش بادی راحت است و در این زمینه مشکلی برایتان به‌وجود نمی‌آورد.
 • زمینی: پرده‌های زمینی به‌صورت تاشو تولید ‌شده و رو به بالا باز می‌شوند. این محصولات جایگزینی کاربردی برای تلویزیون‌ها به‌ شمار می‌آیند و نیازتان را به سینمای خانگی به‌طور کامل از بین می‌برند.
 • رومیزی: برخی از این محصولات به‌صورت رومیزی تولید می‌شوند که به ‌خوبی جای لپتاپ یا دیگر ابزار‌ها را می‌گیرند. این ابزار‌ها برای فضا‌های نزدیک طراحی‌شده‌اند و نسبت به انواع پرده نمایش سایز‌های کوچکتری دارند.

عیب های پرده نمایش

انواع پرده نمایش در کنار تمام ویژگی‌های مثبتشان دارای 2 عیب بزرگ هستند که نمی‌توان به‌راحتی از آنها چشم پوشی کرد. اما این عیب‌ها چه هستند و چرا برخی مشتری‌ها را از خرید این محصول پشیمان می‌کنند؟

قیمت بالا

هزینه خرید پرده نمایش تقریباً بالا است و از‌آنجا‌که مشتری‌ها در اغلب موارد با استفاده از تلویزیون یا دیوار می‌توانند کارشان را راه بیندازید، از خرید این محصولات خودداری می‌کنند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که به ‌دلیل تنوع گسترده پرده‌های نمایش امکان خرید محصولاتی با قیمت‌های ارزانتر را دارید. همچنین می‌توانید برای مراسم‌های خود این پرده را از نوین‌رنتر اجاره کنید.

مشکلات مربوط به نصب و راه اندازی

از‌آنجا‌که مشتری‌ها برای استفاده از این پرده‌ها با چالشی به‌ نام نصب و راه‌اندازی روبه‌رو می‌شوند، در اغلب موارد عطایش را به لقایش می‌بخشند و از خرید خودداری می‌کنند. البته نصب و راه‌اندازی برخی از این محصولات به ‌قدری ساده و راحت است که بدون نیاز به متخصص نیز انجام می‌شود.

پرده نمایش، ابزاری کاربردی در دنیای امروز

پرده نمایش ابزاری کاملاً کاربردی و مناسب در دنیای امروز است که با استفاده از آن می‌توانید انواع محتوا‌های مختلف دیجیتالی را با کیفیت و وضوح فوق‌العاده عالی به نمایش بگذارید. این محصولات این روز‌ها تقریباً در تمام حوزه‌ها به ‌کار می‌آیند و نیاز مشتری‌ها را به یک صفحه ‌نمایش مطلوب و مناسب از بین می‌برند. این پرده‌ها با انواع مختلف‌شان در قیمت‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شوند که امکان خرید آنها را کاملاً متناسب با نیاز و خواسته‌تان خواهید داشت.

همچنین اگر تمایلی به خرید آن‌ها نداشته باشید، می‌توانید این محصول و أنواع دیگر تجهیزات کنفرانسی و برگزاری مراسم را از نوین رنتر اجاره کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دسته‌بندی نشده
تاریخ انتشار: 1403-01-06

پاسخگوی شما هستیم