تلویزیون شهری چیست؟ / نحوه استفاده از تلویزیون شهری

تلویزیون شهری چیست؟ / نحوه استفاده از تلویزیون شهری

تلویزیون شهری (Video Wall)، نمایشگر بزرگی است که از بیش از یک نمایشگر ویدیویی تشکیل شده که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند تا یک نمایشگر بزرگ را به وجود آورند. اصولاً تلویزیون های شهری از نمایشگرهای کامپیوتری، ویدیو پروژکتورها و دستگاه های تلویزیونی تشکیل شده اند.

تلویزیون شهری چیست؟ / نحوه استفاده از تلویزیون شهری

نمایشگرهای تلویزیون شهری می تواند کامپیوتری یعنی ال سی دی یا ال ای دی یا مانند سیستم تلویزیون های قدیمی باشد و یا از چندین ویدیو پروژکتور تشکیل شده باشد. این نمایشگرها می توانند در سایز معمول مربعی بوده و یا به شکل یک تلویزیون مستطیلی دیده شوند که سایز غیر معمول این نمایشگرها محسوب می شود. در صورتی که تلویزیون های شهری از اتصال چندین نمایشگر ویدیویی به هم تشکیل شده باشند، گوشه های بسیار باریکی دارد که با نام بزل (bezel) شناخته می شوند. این گوشه های باریک باعث می شوند که انقطاع بین نمایشگرها کمتر محسوس باشد و تصاویر به خوبی دیده شوند. نمایشگرها معمولاً توسط روشی به نام دیزی چین (Daisy Chain) به یکدیگر متصل هستند تا دستوری مانند دستور روشن و خاموش کردن نمایشگر در تمام نمایشگرها همزمان اعمال شود.

  • کنترلر تلویزیون شهری و انواع آن

اجاره تلویزیون شهری

اتاق کنترل و اتاق فرمان مکان هایی هستند که اطلاعات وسیع را برای نمایشگرهای تحت نظر قرار داده و تحلیل می کنند تا هرگونه اشکال در سیستم را رصد کرده، امنیت مانیتورها و داده ها را حفظ کنند و از اجرای درست نمایشگرها مطمئن شوند.

تلویزیون های شهری به وسیله یک کنترلر ویدیویی هدایت می شوند. انواع کنترل های ویدیویی شامل موارد زیر است:

کنترلرهای تلویزیون شهری بر پایه سخت افزار: این کنترلرها معمولاً برای اهداف خاص استفاده می شوند و مانند کنترل هایی که برای تلویزیون های معمولی استفاده می کنیم کار می کنند. بدون در نظر گرفتن سیستم اجرایی خودِ نمایشگر، آن ها از تراشه هایی برای پردازش ویدیو ساخته شده اند که از یک یا چندین ورودی با قابلیت جداسازی محتوا برای نمایش بر روی نمایشگرهای مختلف استفاده می کنند. هرچند این ویدیوها قابلیت انعطاف پذیری ندارند اما از اجزایی تشکیل شده اند که منجر به عملکردی عالی آن ها شده است.

کنترلرهای تلویزیون شهری بر پایه نرم افزار: این کنترلرها به یک کامپیوتر شخصی که فقط برای اجرای این سیستم استفاده می شود و یا به یک سرور با کارت گرافیکی مخصوص نیاز دارند. این کنترلرها انعطاف پذیرتر از کنترلرها بر پایه سخت افزار هستند و توانایی اجرا و نمایش مستقیم بر روی تلویزیون شهری را دارند. کنترلرهای بر پایه نرم افزار آسیب پذیرتر هستند و ویروس ها به راحتی می توانند درون آن ها نفوذ کنند. به همین دلیل نیاز به آپدیت شدن دارند. اجرا شدن تصاویر در این نمایشگرها به کیفیت کارت های گرافیک و نرم افزارهای مدیریتی بستگی دارد.

شما می توانید از تلویزیون های شهری برای تجارت یا حمل و نقل استفاده کنید. همچنین تلویزیون های شهری برای استفاده های سرگرمی هم گزینه های خوبی هستند. این تلوزیون ها در مکان های عمومی که نیاز است اطلاعات در دسترس جمعیت زیادی از افراد قرار بگیرد مانند استادیوم و فرودگاه یا در نمایشگاه ها و همایش ها مورد استفاده قرار می گیرند.

تلویزیون شهری برای چه مواردی استفاده می شود؟ 

تلویزیون های شهری این روزها همه جا دیده می شوند.دریافتن این نکته چندان مشکل نیست که چرا این نمایشگرهای بزرگ از ابتدای معرفی شان در دهه 1980 تا کنون به این حد چشمگیر بوده و مخاطب را درگیر کرده اند، اما قیمت بالای آن ها استفاده ازتلویزیون شهری را محدود به مکان هایی خاص کرده بود. تلویزیون های شهری جدید، قیمت های مناسب تری دارند و همین موضوع باعث می شود استفاده گسترده تری از آن ها صورت بگیرد.

بیلبوردهای تبلیغاتی بزرگ و تابلوهای دیجیتالی تا حد زیادی مخاطب را درگیر می کنند و این درگیری به حدی است که هیچ تکنولوژی دیگری قادر به انجام این کار نیست. این نمایشگرها می توانند پیام های تجاری را به سرعت و کاملاً مؤثر حتی در محیط های پر از سر و صدا منتقل کنند. همین موضوع باعث شده است که پیام منتقل شده از تلویزیون های شهری کاملاً مستقیم و امن به مخاطب برسد و به همین دلیل تلویزیون های شهری گزینه هایی ایده آل برای طیف گسترده ای از صنایع هستند و می توان از آن ها برای خرده فروشی ها، فرودگاه ها، بیمارستان ها، مؤسسات مالی، دانشگاه ها و مراکز آموزشی، رویدادهای مختلف، مراکز سرگرمی، همایش ها، نمایشگاه ها و بسیاری از موارد دیگر استفاده کرد. تلویزیون های شهری را حتی می توان در رستوران به عنوان منو یا تابلوهای اطلاعاتی تعاملی مورد استفاده قرار داد.

از تلویزیون های شهری می توان به عنوان نشانه های دیجیتالی نیز استفاده کرد، زیرا تابلوها و نشانه های دیگر کاملاً عادی شده اند و دیگر جلب توجه نمی کنند. بنابراین، شرکت ها متوجه شده اند که اگر می خواهند در جمعیت دیده شوند باید نشانه خود را بزرگ تر از دیگران در معرض دید مخاطبان قرار دهند. اما با رشدی که تلویزیون های شهری دارند، طولی نمی کشد که در همه جا از تلویزیون های شهری استفاده شود، در این صورت چه جایگزینی برای تلویزیون شهری وجود دارد؟ جواب ما تلویزیون های شهری هنری هستند. این تلویزیون ها که در اصل قطعه ای از یک اثر هنری هستند در ازدیاد تلویزیون های شهری متفاوت بوده و تأثیر بیشتری بر مخاطبان دارند.

امروزه اطلاعات مهم ترین بخش کسب و کارها و سازمان ها را تشکیل می دهد . تلویزیون های شهری یکی از بهترین راه ها برای در اختیار عموم قراردادن اطلاعات است. تلویزیون های شهری را می توان درنقاط کلیدی اداره ها مانند دفتر مدیریت، اتاق کنفرانس، اتاق اجتماعات و … نیز برای کارمندان مورد استفاده قرار داد.

البته، تلویزیون های شهری تنها برای انتقال پیام و تصویرسازی داده ها مورد استفاده قرار نمی گیرند. از تلویزیون های شهری می توان به فراخور مکان و نیاز هر فرد یا هر کسب و کار استفاده ای خلاقانه کرد.

استفاده خلاقانه از تلویزیون شهری

نوین رنتر

از موارد استفاده های دیگر از تلویزیون های شهری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تجربه های واقعیت مجازی
  • نمایشگاه های هنری و صحنه سازی های تئاتر
  • موزه ها و مکان های عمومی دیگر
  • پخش زنده رویدادها
  • جلسه های عمومی، کنسرت ها و هر تجمع دیگری
  • مساجد و مکان های مذهبی دیگر

در آخر اینکه تلویزیون شهری می تواند برای هر موردی که بتوانید تصور کنید مورد استفاده قرار بگیرد. قابلیت خلق تصاویر با کیفیت عالی این امکان را به تلویزیون های شهری می دهد که برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار بگیرد و مواردی که ما در این مقاله ذکر کردیم تنها قسمت کوچکی از آن است.

پاسخگوی شما هستیم